Modele

Hydrema 922D/D 2.55

Wozidło przegubowe HYDREMA 922D jest niewątpliwie najlepszym wyborem do transportu materiałów w terenach gdzie wymagana jest jazda na miękkim podłożu przy możliwie najniższym nacisku na podłoże. Trzyosiowe wozidło przegubowe Hydrema, dzięki unikalnemu obrotowemu przegubowi ramy i podwoziu o szerokim kącie sterowania, zapewnia najlepszą trakcję z pośród maszyn dostępnych na rynku przy najniższej masie własnej oraz najniższym wskaźniku wydajności do masy, wynikiem, tego jest bardzo niskie zużycie paliwa. Wersją do użytku drogowego jest model 922 D z oznaczeniem 2.55. Wozidła przegubowe HYDREMA serii D wyznaczają nowe standardy w klasie maszyn o ładowności 20 ton.Niska masa własna i znakomita siła trakcji
Model 922D ma wyjątkowo niską masę własną i najlepszy kiedykolwiek osiągnięty wskaźnik wydajności do masy pojazdu. Został on zaprojektowany, jako trzyosiowe wozidło - wywrotka przegubowa. Przegubowe podwozie posiada odśrodkowy regulator sprężynowy (bar) i podwójne stabilizatory hydrauliczne w osi przegubu. Te cechy zapewniają doskonałą stabilność podczas wykonywania pracy oraz podczas czynności wysypywania, nawet jeśli wywrotka znajduje się w maksymalnym kącie przechyłu. Pod wieloma względami model 922D zrywa z tradycyjnym nurtem projektowania wywrotek w swojej klasie. Wszystkie komponenty są precyzyjnie zoptymalizowane, co jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do obniżenia masy własnej.
Ponieważ Hydrema 922D jest zaprojektowana na szerokich oponach (800mm) głównie do jazdy na bardzo grząskim terenie, można jej używać zarówno podczas wczesnego jak i późnego sezonu pracy. Wąska wersja 922D 2.55* może być zarejestrowana do użytku na drogach publicznych, a dostępna prędkość, z którą może się poruszać to 30 km/h i 50 km/h.

* opony o wymiarze EM 20.5R25.

Układ przeniesienia napędu
Siła ciągu na wszystkie sześć kół przenoszona przez automatyczną skrzynią biegów za pomocą sześciu biegów do przodu i trzech biegów wstecznych. Ultranowoczesna skrzynia ZF wyposażona jest w 100% system blokady "lock-up" na wszystkich biegach, co daje bezpośredni napęd, który omija zmiennik momentu, i w rezultacie minimalizuje straty energii oraz gwarantuje minimalne zużycie paliwa. Specjalnie zoptymalizowane oprogramowanie zapewnia najlepsze możliwe połączenie pomiędzy silnikiem i napędem w każdych warunkach. Aby wyrównać różnicę prędkości pomiędzy przednią a tylną osią wozidła i zapewnić optymalną dostępność, skrzynia biegów jest wyposażony w centralny mechanizmem różnicowy z możliwością załączenia 100% blokady mechanizmu różnicowego. Mechanizm zmiany biegów jest sterowany elektronicznie za pośrednictwem joysticka. Istnieje możliwość wyboru pomiędzy całkowicie automatyczną lub sterowaną ręcznie zmianą biegów w trybie sekwencyjnym tip-tronic. Zaawansowany system zmiany ‘ergopower’ zapewnia bardzo płynną zmianę biegów, zapobiega poślizgowi kół i zapewnia najlepszą możliwą trakcję w trudnych warunkach terenowych. Sterowanie jest szybkie i skuteczne, a sam joystick jest używany zarówno dla systemu narzędzi jak i funkcji wywrotki co wyjątkowo upraszcza kierowanie maszyną.

Układ hydrauliczny
Układ hydrauliczny w 922D składa się z nie mniej niż czterech pomp hydraulicznych. To rozwiązanie zostało wybrana w celu zapewnienia maksymalnej niezawodności i efektywności, funkcje maszyny działają niezależnie przy jak minimalnym zużyciu energii. Dwie pompy główne służą stałemu napędowi funkcji takich jak: hamulce, stabilizatory osi przegubu, blokada dyferencjału, zawieszenie przedniej osi i wysyp. Dwie inne pompy o zmiennej wydajności zajmują się sterowaniem funkcji skrętu oraz funkcjami skrętu w nagłych wypadkach. Poszczególne pompy zapewniają całkowicie niezależną kontrolę sterowania i operowaniem funkcji wywrotki, co oznacza, że pojazd może zmieniać pozycje, podczas gdy funkcja wyładowcza zaczęła działać. W innych modelach sterowanie jest często ograniczone, gdy w użyciu jest funkcja wysypu wywrotki - w wodzidle Hydrema 922D istnieje możliwość sterowania całą maszyną także w trakcie rozładunku. Zmienna pompa układu kierowniczego dostarcza bardzo dużą ilość oleju, nawet przy niskich obrotach silnika, co zapewnia brak spowolnienia układu kierowniczego. Jest to energooszczędne i bardzo wygodne rozwiązanie.

Elektroniczny układ kontroli zawieszenia i poziomowania "boogie axlex"
Przednia oś jest wyposażona w nowe sterowane elektronicznie zawieszenie z funkcją poziomowania, która zapewnia duży komfort pracy przy wszystkich prędkościach. Kontrola poziomowania jest oddzielona po każdej ze stron osi, utrzymując maszynę na właściwym poziomie podczas pokonywania zakrętów. Przednie podwozie także może być elektronicznie podwyższane o około 50 mm, co pozwala na łatwiejsze poruszanie się w grząskim terenie. Tylna oś jest wysoko wydajną osią zwrotną z przekładnią redukcyjną. Jest bardzo prosta, nie wymaga konserwacji i posiada wytrzymała konstrukcja. Hydrema wyposażyła 922D w oś skrętną ‘boogie’, ponieważ konstrukcja ta udowodniła, że jest wydajniejsza w warunkach terenowych aniżeli zwykłe osie sztywne. Na takiej osi każde koła ma znacznie większą swobodę poruszania niż dwie pojedyncze osie, a tym samym lepszy kontakt z powierzchnią. Nacisk na grunt jest zminimalizowany, ponieważ wszystkie sześć kół pozostaje w stałym kontakcie z powierzchnią. Ponadto poszczególne osie skrętne gwarantują większy komfort pracy dla operatora oraz najwyższą w klasie zdolność pokonywania przeszkód terenowych.

Kabina
Nowa kabina serii D zapewnia operatorowi więcej miejsca oraz maksymalną widoczność pola roboczego. Jest centralnie, wysoko zlokalizowana, tuż za wąską i ostro pochyloną pokrywą silnika, co daje operatorowi, najprawdopodobniej najlepszą, jaka można spotkać na rynku, widoczność we wszystkich kierunkach: z przodu pojazdu, na boku oraz w około pojazdu. Kabina wykończona jest wysokiej, jakości trwałymi i miłymi w dotyku materiałami, które można łatwo utrzymać w czystości, wszystkie instrumenty umieszczony są w oparciu o dokładną analizę pracy operatora oraz optymalnych pozycji jego pracy.
Kierownica, fotel i podłokietniki są regulowane w zależności od indywidualnych potrzeb operatora. Kabina wyposażona jest w standardzie w solidny systemu klimatyzacji przystosowany do pracy w najtrudniejszych warunkach, który wraz z anty wibracyjnym zawieszeniem kabiny i pneumatycznie zawieszonym fotelem, zapewnia operatorowi najlepsze z możliwych warunki pracy.
Konstrukcja kabiny zapewnia optymalne bezpieczeństwo, łatwo dostępne, łatwe w montażu i demontażu schody boczne a także oświetlenie. Szeroka, elektrycznie regulowane podgrzewane lusterka wsteczne dają operatorowi dobrą widoczność. W kabinie zamontowane są również gniazdka elektryczne o mocy 12V i 24V.

Zabudowa - Wywrotka
Korpus zabudowy wykonany jest z bardzo wytrzymałej stali Hardox. Płaska, opadająca tylna krawędź a także wysoki kont wysypu 72° zapewniają skuteczny wyładunek – materiał odprowadzany jest z korpusu w sposób łatwy i szybki. Potężny dwustronnie działający cylinder wysypu jest maksymalnie chroniony. Hydraulika wysypu wyposażona w serwosterowanie, które automatycznie zwiększa obroty silnika w momencie, gdy kontrola poziomu wysypu jest aktywowana, osiągając w ten sposób bardzo szybko czas cyklu wyładunku w zaledwie 7,5 sek. (w górę) i 5,5 sek. (w dół). Cylindry wysypu wyposażone są na każdym z końców w hamulec, w celu zapewnienia delikatnego opuszczania korpusu na podwoziu i redukcji szybkości wysypu przed osiągnięciem maksymalnego kąta wyładunku. Automatyczna funkcja powrotu powoduje, że korpus obniża się automatycznie, gdy operator przechyli joystick do przodu i puści go.

Komputerowo sterowana tablica przyrządów
Hydrema 922D posiada wyświetlacz przyrządów oparty na systemie Windows o rozdzielczości ekranu 6,4''. Wyświetlacz dostarcza operatorowi wszystkich niezbędnych informacje w czasie pracy, w tym ostrzeżenia tekstowe w razie wystąpienia nieprawidłowej pracy maszyny. Komputer ma funkcje zbierania danych w celu wsparcia serwisu i instrukcji dotyczących codziennej konserwacji dokonywanych przez operatora.

Hamulce
Całkowicie zamknięte zanurzone w oleju układ hamulców roboczych (zasadniczy) oraz hamulec ręczny zapewniają bezpieczne poruszanie maszyny, optymalne chłodzenie a także trwałość nawet w najtrudniejszych warunkach. System hamulcowy składa się z dwóch niezależnych linii oraz odpornego na uszkodzenia hamulca ręcznego aktywowanego za pomocą sprężyny. Pojazd posiada w standardzie w pełni automatyczny hamulec najazdowy tzw. retarder, który działa bez ingerencji operatora i zapewnia nadzwyczaj dobrą stabilność pojazdu podczas jazdy w dół pod dużym kątem. Hamulec najazdowy to połączenie hamowania silnikiem oraz nowo opracowanego hydraulicznego hamulca najazdowego (tzw. Bogie Breake), które wspólnie zapewniają doskonałą zdolność hamowania.

Silnik
W trudnym terenie wozidło potrzebuje znacznej mocy silnika oraz siły trakcji. Dlatego od samego początku procesu projektowania skupiono się na uzyskaniu optymalnych własności jezdnych w terenie oraz wysokiej trakcji. W maszynie znajduje się sześciocylindrowy, turbodoładowany silnik Cummins z technologią 24 zaworów, funkcją doładowania ciśnienia i w pełni elektronicznym systemem wtrysku paliwa.

Zawieszenie
Podwozie przegubowe z centralnym przegubem oraz zintegrowanym wałem napędowym i podwójnym stabilizatorem hydraulicznym w centralnej osi przegubu. Dwa stabilizatory zapewniają wysokiego stopnia stabilność zarówno podczas jazdy jak i podczas operacji wyładunku. Zawieszenie wykonane jest z wysokiej wytrzymałości stali w celu uzyskania jak najlepszej trwałości przy jak najniższej masie własnej.
Oscylacja:   +/- 12 st.

Osie
Przód: sztywna oś z elektronicznie sterowanym zawieszeniem i kontrolą poziomowania. Indywidualna kontrola poziomu każdej strony z osobna umożliwia maszynie pozostanie w poziomie podczas dynamicznego pokonywania zakrętów. Przednia oś ma 75% blokadę mechanizmu różnicowego. Tył: wysokiej wydajności układ wleczonych osi zespolonych - niezależnych z przekładnią redukcyjną na dyferencjale oraz przekładniami redukcyjnymi. Prosta i bezobsługowa konstrukcja.

Silnik
Cummins QSB, 24 zawory, 6,7 litrów, zgodny z najnowszymi normami emisji spalin, wyposażony w turbosprężarkę i intercooler. Zapewniający moc 194 kW/264 KM przy 2200 obr/min. Układ powerboost pozwalający na chwilowe podniesienie mocy do: 201 kW/274 KM przy 2000 obr/min. Max. moment obrotowy 990 Nm przy 1300-1500 obr. Silnik jest wyposażony w 24 zawory oraz w pełni elektronicznie sterowany wtrysk Common Rail. Chłodnica silnika pracuje przy zmiennych obrotach dostosowując się do wymaganego przez silnik poziomu chłodzenia.

Skrzynia biegów
ZF ERGOPOWER 6 WG 210 - pełni automatyczna skrzynia biegów z 6 biegami do przodu i 3 biegami wstecznymi oraz możliwością sekwencyjnej zmiany biegów. Przekładnia wyposażona jest w system 100% "lock-up" na wszystkich biegach, który elektronicznie blokuje połączenie między silnikiem a przekładnią i daje bezpośredni napęd omijając przetwornicę. Centralny mechanizm różnicowy znajduje w wale napędowym/zdawczym w celu wyrównania różnicy prędkości między przednią i tylną oś. Centralny mechanizm różnicowy posiada mechanizm 100% blokady dyferencjału. Elektroniczne sterowanie przekładni i mechanizmu zmiany biegów za pomocą joysticka (Ergo ZF 2) pozwala na w pełni automatyczna lub manualną zmianę biegów. Układ napędowy zgodny z systemem „Powershift”. Płynne zmiany biegów zapobiegają poślizgowi kół w trudnych warunkach.
Maksymalna prędkość: do przodu: 50 km/h do tyłu: 31 km/h
Maksymalna siła uciągu podwozia: 212 kN.

Układ kierowniczy
Nowe aktywne hydrostatyczne wspomaganie układu kierowniczego powoduje uczucie wysokiego komfortu, ponieważ wstrząsy z nawierzchni nie są przenoszone przez kierownicę. Dla funkcji sterowania występuje oddzielna pompa zmienna.
Maksymalny kąt skrętu:    + / - 38 st.

Hamulce
Pełny dwuobiegowy układ hamulcowy z hamulcami tarczowymi zanurzonymi w oleju występującymi na wszystkich 6-ciu kołach. Bezawaryjnego hamulec postojowy na osi przedniej. Bezobsługowe hamulce. Hamulce mogą być aktywowane przez przyciśnięcie przycisku zanim rozpoczęta zostanie czynność wysypywania.

Retarder - Zwalniacz
Hamulec wydechu i zwalniacz hydrauliczny. Automatyczny sterowany przez silnik hamulec wydechowy. Hydrauliczny hamulec może być uruchomiony ręcznie w razie potrzeby.

System hydrauliczny
Układ hydrauliczny składa się z 4-ech niezależnych od siebie pomp hydraulicznych:
Pompa 1: 32 l / min stałego przepływu do hamulca, stabilizatora, blokady mechanizmu różnicowego i zawieszenie.
Pompa 2: 150 l / min - pompa o zmiennej wydajności przepływu do sterowania obrotu.
Pompa 3: 170 l / min stały przepływ pompy na funkcję wyładowywania.
Pompa 4: 64 l / min Pompa o zmiennej wydajności przepływu do sterowania awaryjnego.
 
Układ elektryczny
Standardowy 24V system elektryczny z alternatorem 70 Amp.
 
Opony
Standard:
 • 922D: 600/60-30.5 – nacisk na podłoże, obciążenie: 117 kPa.
 • 922D-2.55: EM 20,5 R25 – nacisk na podłoże, obciążenie:132 kPa.
Opcja:
 • 922D: EM 20,5 R25 – nacisk na podłoże, obciążenie: 132 kPa.
 • 922D: 800/45-30.5 – nacisk na podłoże, obciążenie: 82 kPa.

Zabudowa Wywrotki:
Spawany automatycznie korpus wywrotki o podwyższonej wytrzymałości ze stali Hardox 450 bez żeber bocznych. Siłownik o podwójnym działaniu znajdują się pod korpusem dla zapewnienia mu maksymalnej ochrony. Jako opcja, korpus wywrotki może być wyposażony w ogrzewanie ciepłem spalin oraz automatycznie uchylaną burtę tylną.

WYPOSAŻENIE PODSTAWOWE:
Bezpieczeństwo
 • Duże, podgrzewane lusterka wsteczne z pełną regulacji
 • Tylnie światła zintegrowane z zabudową ywrotki 8+2 świateł roboczych
 • Antypoślizgowe stopnie do kabiny (wsiadanie i wysiadanie)
 • Akustyczny alarm cofanie
 • Bezobsługowy hamulec serwisowy i hamulec postoju
 • Kamera cofania
 • Hydrauliczny hamulec najazdowy do pracy na dużych pochyłościach i w górach - retarder
 • Wyposażenie Kabiny - komfort
 • Klimatyzacja
 • Fotel z amortyzacją pneumatyczną
 • Visko-elastic cab suspension
 • Antywibracyjne zawieszenie kabiny
 • Elektrycznie otwierana pokrywa silnika
 • Przednia oś amortyzowana z automatycznym samopoziomowaniem
 • Wielofunkcyjny joystick umieszczony w prawym podłokietniku
 • Filtr powietrza i system wydechu umieszczony pod maską
 • Komputerowo sterowane tablica przyrządów
 • Dwoje drzwi z łatwym dostępem

Podwozie

 • 12 st.
 • Oscylacja przegubu centralnego
 • Rama nośna przegubowe z dwoma hydraulicznymi stabilizatorami przegubu
 • Układ stabilizujący zapewniający optymalne rozłożenie mas na osie
 • Linie hydrauliczne ukryte/chronione w ramie przegubu centralnego ponad wałem napędowym

WYPOSAŻENIE OPCJONALNE:
 • Wyprowadzenie wydechu przez ramę zabudowy wywrotki – podgrzewana zabudowa
 • Tylna klapa wywrotki z otwieraniem hydraulicznym
 • Zabezpieczenie tylnych świateł przed stłuczeniem
 • Układ postojowego ogrzewania silnika - (220 v)
 • Opony: 800/45x30.5  20.5 R25 EM
 • Elektryczna pompa paliwa do tankowania na budowie
 • Automatyczny system centralnego smarowania
 • Reflektory robocze Xenonowe
 • WEBASTO i podgrzewanie układu paliwowego - 9 kW922D
922D 2.55
Waga całkowita* [kg] 35800 36600
Ciężar własny* [kg] 15800 16600
Ładowność [kg] 20000
20000
Obciążenie mostów, przedni (ciężar własny) [kg] 8000 8300
Waga mostu, centralny (wózek zespolony) [kg] 3900 4150
Waga mostu, tylny (wózek zespolony) [kg] 3900 4150
Waga mostu, przedni (maszyna z ładunkiem) [kg] 10800 11100
 Waga mostu, centralny (wózek zespolony) [kg]  12500 12750
 Waga mostu, przedni (wózek zespolony) [kg]  12500 12750
B Szerokość całkowita
Opony 600/ 60 - 30.5 [mm]
2870 -
Opony EM 20.5R - 25 [mm]
 2920 2550
Opony 800/ 45 - 30.5 [mm]
 3240 -
C Prześwit [mm] 480 480
D Szerokość, korpus [mm] 2750 2550
E Wysokość max/ Wysokość transportowa [mm] 3490/ 3440 3490/ 3440
F Wysokość załadowcza [mm] 2590 2590
G Wysokość podnoszenia korpusu [mm] 6290 6290
H Prześwit wysypu [mm] 820 820
I Nawis tylny [mm] 1410 1410
J Rozstaw osi - wózek zespolony[mm] 1636 1636
K Długość [mm] 9130 9130
L Kąt nachylenia, przód [o]
25 25
M Kąt nachylenia, tył [o]
67 67
N Kąt wysypu [o]
72 72
 O Rozstaw osi [mm] 3708 3708
R Nawis, przód [mm] 2380 2380
Pojemność korpusu załadunkowego, poziom [m 3]
8,9 8,75
 Pojemność korpusu załadunkowego, nasypowa [m 3]  12 12
Czas wysypywania, podnoszenie [s] 7,5 7,5
Czas wysypywania, obniżanie [s] 5,5 5,5
 Promień skrętu, zewnętrzny* [mm] 851 8165
 Zbiornik paliwa [l] 300 300
 Zbiornik hydrauliczny [l] 200 200


*922D: opony 600/60-30.5
  922D 2.55: opony 20.5-R25


www.HYDREMA-POLSKA.pl
Dystrybutor na terenie Polski:
95-002 Nowe Łagiewniki ul. Okólna 64; e-mail: info@hydrema-polska.pl
tel. + 48 600 408 895 tel. + 48 42 659 03 75