Historia

Nazwa "HYDREMA" odnosi się do hydraulicznych urządzeń ziemnych (HYDRaulic Earth-moving MAchinery).

Firma, która została założona w 1959 roku, składa się z rozległej sieci sprzedaży i serwisu z filiami w głównych krajach Europy Zachodniej. W Niemczech, zakłady produkcyjne znajdują się w Weimarze. Inne części świata są obsługiwane przez lokalnych importerów i dystrybutorów.

Głównym celem Grupy Hydrema jest oferowanie sprzętu, który spełnia specyficzne wymagania rynku. Jest to zapewnione poprzez elastyczne udogodnienia produkcji, innowacyjny dział Badań i Rozwoju oraz dynamiczną organizację sprzedaży i marketingu.

Obecnie Grupa Hydrema jest głównym dostawcą wszechstronnego sprzętu wysokiej mocy hydraulicznej do robót ziemnych. Maszyny te są w stanie podjąć się najbardziej wymagających zadań na polu inżynierii wodno - lądowej, budownictwa i rolnictwa.

W 1995 Hydrema i Duński Departament Obrony rozpoczęły współpracę w sprawie rozwoju i produkcji 12 pojazdów do oczyszczania pól minowych. Realizacja tych specjalnie zaprojektowanych pojazdów sprawiła, że Hydrema wkroczyła do nowego obszaru biznesowego. Dziś Hydrema jest wiodącym na rynku dostawcą sprzętu do oczyszczania pól minowych i dostarcza swoje maszyny do odbiorców na całym świecie m.in. do Indii, Singapuru, a ostatnio także do USA.

HISTORIA

Hydrema została założona w roku 1959 w małym zakładzie o powierzchni 120 m² w mieście Aalborg w Danii pod nazwą Kjeld Werner Jensen jako producent urządzeń grzewczych i maszyn do prac ziemnych. Trzy lata później produkcję maszyn do prac ziemnych i załadunku przeniesiono do Støvring. Pierwsza koparka powstała pod nazwą “Phantom”, przeznaczona była dla rolnictwa, głównie do załadunku i mogła być montowana na nowych I używanych ciągnikach. Wraz z rozwojem rolnictwa przygotowano również wysięgnik ładowarkowy tworząc powszechnie znaną i popularną klasyczną koncepcję koparko ładowarki, potocznie mówiło się o tej maszynie, że zastępuje ręczny szpadel.

   

W latach 50-tych
wraz z rozwojem systemów hydraulicznych zmieniała się koncepcja budowy maszyn. Coraz większego znaczenia nabierało wykorzystanie systemów hydraulicznych przy projektowaniu i budowie maszyn. Obecna nazwa HYDREMA powstała z połączenia duńskich słów HYDRauliske Entreprenør MAskiner (Hydraulic Earth-moving Machinery = Hydrauliczne maszyny do prac ziemnych). Podstawą filozofii firmy stało się
tworzenie rozwiązań, budowa maszyn wykorzystujących hydraulikę siłową z własnym napędem zapewniających najwyższą jakość wykonania za rozsądną cenę
. Filozofia ta jest aktualna do dziś, i jest podstawa niezależności i obecnej reputacji firmy. Z tego powodu HYDREMA dostarcza kompletne rozwiązania technologiczne dostosowane do klienta oraz oferuje pełne wsparcie techniczne po sprzedaży.

W roku 1962
firmę przeniesiono z Aalborg do obecnej siedziby w Støvring, powierzchnia zakładu zwiększyła się do 320 m2 a zatrudnienie wynosiło 15 osób. Dwa lata później lokalna gazeta doniosła o rozwoju przedsiębiorstwa skupionego na wdrażaniu nowych technologii, powierzchnia zakładu liczyła już 900 m2 i zatrudniano 26 pracowników. Od tego czasu, Hydrema zmieniła się bardzo, firma rozrosła się, zakłady w Støvring maja obecnie powierzchnię 25,000 m2. Dziś, Hydrema w Danii jest jedynym producentem dużych maszyn do prac ziemnych.

Rodzinna firma od roku 2000 kierowana jest przez nowe pokolenie, szefem jest syn założyciela Jan Werner Jensen.

   

MASZYNY

Hydrema dostarcza maszyny od roku 1959, “Phantom” byl pierwszą wprowadzoną do sprzedaży maszyną z wysięgnikiem roboczym o zakresie roboczym 315°, maszyna ta była urządzeniem w pełni hydraulicznym, już wtedy stosowano siłowniki hydrauliczne podwójnego działania, oraz układ szybkiej wymiany narzędzi pozwalający na szybką zmianę zastosowania sprzętu, oczywiście początkowo podstawą dla produkcji tej maszyny były nowe i używane ciągniki rolnicze różnych producentów wykorzystywane jako podstawa adaptacji, trwało to do roku 1964 gdy zaczęto opierać się o Duński ciągnik Bukh. Następca modelu Phantom był model C, była to maszyna typu COMBO typowa dla obecnie znanych koparko ładowarek (wysięgnik kopiący i ładowarkowy zamontowane na ciągnik). Model ten był bardzo innowacyjny, ciekawostka był układ amortyzacji wysięgnika koparki, który do pracy jako koparka był zawieszony nisko, a jako ładowarka wysoko co bardzo ułatwiało pracę.

Do roku 1980-go
podstawą maszyn HYDREMA podobnie jak większości znanych producentów do dziś były ciągniki rolnicze, Hydrema korzystała w tym zakresie od roku 1968 z ram nośnych firmy VOLVO, kooperacja ze Szwedzkim producentem trwała przez 12 lat.  Dużym problemem okazało się korzystanie z ciągle zmienianych przez VOLVO ram nośnych ciągników, np. model R12 oparty był na Bukh, który po trzech latach przeistoczył się w VOLVO 600. Podobnie było z modelem V7 gdzie zaprojektowany dla VOLVO 621 natychmiast musiał być adoptowany do nowego modelu Volvo 650. Tymsamym co 3-4 lat trzeba było projektować zupełnie nową maszynę jako adaptację ciągnika. Ograniczeniem był również brak w ciągnikach VOLVO układu zmiennika momentu niezbędnego dla podniesienia wydajności maszyn jako ładowarka. Maszyny z tego okresu często określane są jako VOLVO mimo że ono dostarczało jedynie rolniczą podstawę później zabudowywaną w HYDREMA do postaci znanej pod formą koparko ładowarki.

W roku 1975
założono, że podstawą dalszego rozwoju maszyn będzie opracowane własnej ramy nośnej wyposażonej w nowy wysięgnik koparki o zakresie roboczym 280°, z przesuwem bocznym i zintegrowanym w maszynie funkcjami koparki i ładowarki. Pierwsza maszyna tego typu została pokazana w roku 1980
jako maszyna przegubowa łamiąca utarte zasady i wprowadzająca nowa koncepcję budowy maszyn w pełni hydrostatycznych. Nowością był nie tylko wysięgnik i przegubowa rama ale także oscylacja maszyny na przegubie centralnym i sztywne mosty napędowe.  Rezultatem tego rozwiązania były wyjątkowo dobre parametry terenowe maszyny. Przez wiele lat model 805/807 wyprzedzał technologicznie wszystkich konkurentów. Co więcej od roku 1980 go Hydrema korzysta wyłącznie z własnych ram nośnych.

Seria oznaczona modelem 800 przez wiele lat tak bardzo wyprzedzała swoją epokę, że rzeczy w połowie lat 80-tych Armia Brytyjska nabyła 350 jednostek modelu 806. Od tego czasu koparko ładowarki HYDREMA są najbardziej cenione przez wszystkie armie NATO.

W roku 1996
na zlecenie Armii Duńskiej przygotowano projekt maszyny do oczyszczania pól minowych (tzw. TRAŁ), dla armii Duńskiej stworzono 12 maszyn wykorzystanych później na misjach pokojowych. Dziś w ciągłym użyciu jest ponad 50 takich urządzeń, pracują przy konfliktach zbrojnych na całym świecie, model 910 MCV2 jest obecnie na wyposażeniu podstawowym armii USA.

   

W roku 1996 HYDREMA, przejęła jedną z największych fabryk koparek  Niemczech, firmę WEIMAR. Dzięki temu podstawowa gama produktów poszerzyła się o niezawodne maszyny kołowe i gąsienicowe jakimi są koparki obrotowe HYDREMA-WEIMAR. Produkty HYDREMA z zakładów w WEIMAR obecnie są jednymi z nielicznych koparek nadal w 100% powstających w Niemczech.
www.HYDREMA-POLSKA.pl
Dystrybutor na terenie Polski:
95-002 Nowe Łagiewniki ul. Okólna 64; e-mail: info@hydrema-polska.pl
tel. + 48 600 408 895 tel. + 48 42 659 03 75